Offering you a complete choice of products which include hot air roaster machine, mini hot air dryer/roaster machine and dryfruit hot air roaster machine.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg/hr |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel | Heater |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220v |
| Material | Stainless Steel |
| Ambient Temperature Range | 150 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Type of Machine | Dry Fruit Roasting Machine |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 |
| Capacity | Up to 50kg |
| Max Temperature | 200 |
| Brand | Asian FPM |
| Dimension | 2.5,2,4feet |
| Design | Customized |
| Control | Ac Drive |
| Heater Power | 4kw |
| Product type | Roaster Machine |
| Motor Speed | 940 |
| Phase | Single phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 500 |
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Voltage | 215v |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 50kg |
| Max Temperature | 200 |
| Brand | Asian Food Packaging Machinery |
| Control | Ac drive control Panel |
| Heater Power | 4kw |
| Grade | Stainless steel food grade |
| Motor Speed | 0.5hp |
| Phase | Single |
| Temperature | 150 |
| Power | 4kw Heater |
| Size | 2.5 x 2 x 5 |
| I Deal In | New Only |
| Daisy Chain | No |
You can roast all dryfruits
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg |
| Heating Type | Electric heater hot Air |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 6kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 3x2 |
| Weight | 150kg |
| Power Supply | Three phases |
| Output Frequency | 50hz |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Packaging Type | Poly Rapping |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Production Rate | 60kg |
| Product Group | Roasting machine |
| Country of Origin | Made in India |
You can dry all dryfruit nut in same machinery
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India