Our range of products include flax seeds roaster machine, electric dryfruit nuts roasting machine, basil seeds roaster machine, roasting machine and peanut roaster machine.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12x2x5ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phases |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 415 |
| Power Consumption | 18kw |
| Frequency | 50hz |
| Phase | Three |
| Country of Origin | Made in India |
You roast all dryfruit nut Seeds..
We have effective and efficient quality management systems in our organization This team helps us in manufacturing of a wide range of Food Processing Machine Pouch Packing Machines Packaging Machine Tea Bag Packing Machine Collar Type Packing Machine Supari Cutter Machine Sealing Machine and much more
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 240v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12x2x5ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Packaging Type | Rapping polythin |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Product Group | Roaster Machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg |
| Heating Type | Heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Heater |
| Power Consumption | 9kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8' , 2', 5' |
| Weight | 300kg |
| Power Supply | Three phases |
| Output Frequency | 60hz |
| Ambient Temperature Range | 200 Degree |
| Humidity | 1 |
| Drum Diameter | 2ft |
| Features | Rotary roaster |
| Item Code | AFPM/RM |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Main Raw Materials | Stainless Steel |
| Drying Area (Sqm) | 8ft |
| Sheet Thickness | 18 gauge |
| Production Rate | 50kg |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Type | Electric |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 1hp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Peanut Roaster Machine
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India