Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer dhaniya coriander seeds roaster machine, long clove roaster machine, electric masala roaster machine and kalonji roaster machine.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg |
| Heating Type | Heater |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Heater |
| Power Consumption | 9kw |
| Voltage | 220v |
| Material | Stainless steel food grade |
| Size | 8'x2'x5' |
| Weight | 200kg |
| Drum Diameter | 24" |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
We are engaged in offering Dhaniya coriander seeds Roaster Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12x2x5 ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Ambient Temperature Range | 200 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roaster Machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Capacity | upto 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Weight | 200kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Voltage | 220v |
| Machine Size | 8' x 2' x 5' |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12x2x5 ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India