Our product range includes a wide range of double decker roaster almond cashew roasting machine, double decker rotary roaster dryer machine and double decker rotary roaster sooji rava roaster machine.
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500kg- 5000kg+ |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 24kw |
| Voltage | 440v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 16ft |
| Weight | 1200kg |
| Power Supply | 28kw |
| Ambient Temperature Range | 300 |
| Packaging Type | Rapping |
| Drum Diameter | 600mm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 18gauge |
| Product Group | Double decker roaster Machine |
| Country of Origin | Made in India |
You can Roast all dryfruit nut..
We have effective and efficient quality management systems in our organization This team helps us in manufacturing of a wide range of Food Processing Machine Pouch Packing Machines Packaging Machine Tea Bag Packing Machine Collar Type Packing Machine Supari Cutter Machine Sealing Machine and much more
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 24kw |
| Material | Stainless steel food grade |
| Color | Silver |
| Voltage | 440v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast and dry all food seed , dryfruit nut seeds spice seeds ,sooji , daliya etc
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 24kw |
| Material | Stainless steel |
| Color | Silver |
| Voltage | 440v |
| Country of Origin | Made in India |
You can dry or roast rava sooji
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India