Offering you a complete choice of products which include all dryfruit nut roaster machine, badam electric roaster machine, corn puff kurkure roaster machine, cashew kaju roaster machine, jeera roaster machine and sitafal seeds roaster machine.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric Roaster Machine |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8,2,5feet |
| Weight | 100kg |
| Phase | Three phase |
| Type of Machine | Dry Fruit Roasting Machine |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12x 2x 5 feet |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phases |
| Output Frequency | 50Hz |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Packaging Type | Rapping polythin |
| Drum Diameter | 2ft |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1 |
| Production Rate | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 315v |
| Voltage | 415v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12ft |
| Weight | 300kg |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
You can roast dryfruits nuts spices
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12 kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12x 2x 5feet |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Output Frequency | 50Hz |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Packaging Type | Rapping polythin |
| Drum Diameter | 2ft |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Production Rate | 100kg |
| Product Group | Roasting machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12x2x5ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Drum Diameter | 2ft |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Main Raw Materials | Stainless steel |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 220v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12x2x5ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100KG |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 440v |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 14x2.5x5 |
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India