Our range of products include sabut dhaniya roaster machine, mustard seeds roaster machine and masala roaster machine.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12x2x5ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phases |
| Output Frequency | 50Hz |
| Ambient Temperature Range | 250 |
| Packaging Type | Rapping polythin |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Power Type | Electric |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 1hp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Gas |
| Capacity | upto 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Weight | 100-150 kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Usage/Application | Commercial |
| Frequency | 50z |
| Voltage | 220 -315v |
| Machine Size | 36x36 |
| Is It Portable | Non Portable |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all spices
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India