82% Response rate
Manufacturer of a wide range of products which include watermelon seeds roaster machine, sesame seed roaster machine and kaju/cashew rotary dryers.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Heating Type | Electric heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315 |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12x2x5 |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | Three phase |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Sheet Thickness | 1.2mm |
| Product Group | Roasting machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast all kinds of dry fruits, nuts, spices, food seeds, flower seeds and can eliminate the moisture of all these products.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
YOU CAN ROAST OR DRY SESAME SEEDS AND ALL SEEDS ROASTER
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 50 kg |
| Capacity | 100kg/hr |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Max Temperature | 250 |
| Dimension L W H | 8 ft x 2 x 5 |
| Voltage | 315v |
| Brand | Asian fpm |
| Weight | 300kg |
| Diameter | 30 inch |
| Power | 12 kw |
| Driven Type | ac |
| Product Type | all dry fruits |
| Warranty | 12 months |
Rotary Dryers
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India
