Pioneers in the industry, we offer puff kurkure roaster machine, industrial roaster machine, double decker roaster machine, roasting flavouring machine, kaju roaster machine and mustard seeds roaster machine from India.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
We are engaged in offering Puff Kurkure Roaster Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Coating | Natural |
| Color | Silver |
| Material | Stainless steel |
| Power Consumption | 12kw |
| Phase | Three |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 1 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
We have effective and efficient quality management systems in our organization This team helps us in manufacturing of a wide range of Food Processing Machine Pouch Packing Machines Packaging Machine Tea Bag Packing Machine Collar Type Packing Machine Supari Cutter Machine Sealing Machine and much more
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
| Fuel | Heater |
| Usage/Application | Industrial |
You can roast all Types food snacks.
"Asian Food Packaging Machinery" - Manufacturer of Extruder Machine, Food Processing Machine Nitrogen Plants since 2017 in Noida, Uttar Pradesh. We have achieved expertise in catering to the requirements of our clients exactly as per their needs. We emphasize stringent quality standards to ensure that the products provided to our clients are always optimum to their level.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200kg |
| Heating Type | Heater |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Heater |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 440v |
| Material | Stainless steel |
| Size | 12ft |
| Weight | 400kg |
| Power Supply | 12kw |
| Drum Diameter | 24inch |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Production Rate | 100KG |
| Product Group | All snacks dryfruits |
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Dry Fruit Roasting Machine |
| Usage/Application | Industrial |
We are engaged in offering Kaju Roaster Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Industrial Roasting Machine |
| Fuel | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
you can dry or roast seeds
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | upto 100 kg/hr |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage | 315v |
| Frequency | 50hz |
| Phase | Three phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
You can roast dryfruits nuts
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Fuel | LPG |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 12kw |
| Voltage | 315v |
| Material | steel |
| Type of Machine | Dry Fruit Roasting Machine |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Black Seasam seed roaster Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 1hp |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Dimension | 12'x2'x5 |
| Frequency | 60Hz |
| Material | Stainless steel |
| Power Consumption | 12kw |
| Motor Speed | 1440 |
| Power Source | Heater |
| Voltage | 315 |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 60 |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Finish | Color Coated |
| Snacks Type | Roasted vermicelli Sewai |
| Phase | Three phase |
| Production Capacity | upto 50 kg/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 220 |
| Motor Power | 1hp |
| Weight | 500kh |
| Brand | Asian FPM |
| Voltage | 220v |
| Shelf Life | 5year |
| Rotation Speed | 30 /rpm |
| Material Grade | Stainless steel |
| Warranty | 12 months |
You can roast vermicelli Sewai
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg/Hr) | 100 |
| Type of Machine | Grain Roasting Machine |
| Coating | Food Grade |
| Fuel | Heater |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Finish | Polished |
| Snacks Type | Sewai vermicelli |
| Dai Size | 24" |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Production Capacity | upto 50 kg/hr |
| Power Consumption | 9kw |
| Material | Stainless steel |
| Weight | 250kg |
| Brand | Asian FPM |
| Voltage | 315v |
| Phase | Single |
| Number Of Bearing | 8 |
We are engaged in offering Sewai vermicelli roaster Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100kg |
| Fuel | Heater |
| Machine Type | Manual, Semi-Automatic, Automatic |
| Power Consumption | 1HP |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Voltage | 440v |
| Country of Origin | Made in India |
You can reduce the moisture of all Types food snacks
Fazal Khan (CEO)
Asian Food Packaging Machinery
Ground Floor, B-59, Sector 8
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India